До Всесвітнього дня боротьби з раком топ-10 порад про те, як захистити себе від цієї хвороби

Починайте боротися із зайвою вагою

Люди із зайвою вагою мають підвищений ризик захворіти на рак. Чому так стається? Жирова клітина (адипоцит) — це резервуар гормонів, факторів росту та інших активних сполук, які провокують нормальні клітини ставати на «раковий» шлях, а саме — ділитись неправильно. 

Киньте курити

Перш за все, у групі ризику знаходяться затяті курці, які випалюють більш ніж 15 цигарок на день.

Як куріння викликає рак?

 • Продукти горіння потрапляють у кровоносну систему та швидко розносяться по організму;
 • Продукти горіння містять понад 5000 активних речовин, серед яких є високо канцерогенні речовини, що можуть зв’язуватись із ДНК;
 • Якщо така речовина, наприклад, бензопірен, зв’язалася із ДНК в генах, що відповідають за поділ клітин, або в генах, які навпаки захищають клітину від раку, то після зв’язування із бензопіреном, ген стає “заблокованим”. Клітина змінюється і стає на «раковий» шлях.

Курці найбільш схильні до раку горла, гортані, легень.

Обмежуйте вживання алкоголю

Дослідження показують, що алкоголь може спричинити 7 типів раку: горла, гортані, стравоходу, грудей, печінки, кишківника.

Як алкоголь викликає рак?

 • Під час метаболізму етанолу утворюється продукт — ацетальдегід — який є токсичним і пошкоджує ДНК й білки.
 • Під час метаболізму спирту продукуються вільні радикали.

Алкоголь впливає на гормональний фон, може підвищувати естроген у жінок, пов’язаний із раком молочної залози.

Перетворіть фізичні навантаження на звичку

Дослідження показують, що дитина, яка займається складними фізичними вправами, має на 20% нижчий ризик захворіти на будь-який тип раку у дорослому житті. Фізичні вправи — це стрес для нашого організму, а короткотерміновий стрес має позитивний вплив. Під час активності відбувається викид гормонів, пришвидшення метаболізму, синтез нейромедіаторів (таких як дофамін і серотонін). ВООЗ повідомляє, що фізична активність значно зменшує ризик раку грудей, кишківника та ендометрію. Головне —  дотримуватися правила: щодня мінімум 30 хв активності.

Зробіть вибір на користь вакцинації

Наразі, вакцинація від ВПЛ (Вірусу Папіломи Людини) — це найдієвіший спосіб захистити себе від раку шийки матки. Найкраще вакцинуватися до початку статевого життя, але й після також варто це зробити. Вакцину можна замовити в клініці або купити в аптеці. Вакцинування неодмінно має проводити лікар.

Налаштуйте свій раціон і додайте антиракові продукти 

Антиракова дієта  зарекомендувала себе як гарний інструмент для профілактики раку. Щоб організм мав доступ до антиракових речовин, регулярно додавайте у свій раціон ці продукти:

 • Куркума і чорний перець. Куркумін може проникати у ядро клітини, взаємодіяти із ДНК, і перешкоджати раковим клітинам розмножуватися. Як наслідок, такі клітини гинуть. Щоб  забезпечити хорошу біодоступність куркуміну, вживайте його з чорним перцем і додавайте до їжі щодня.
 • Імбир. Імбир та куркума — родичі, оскільки походять з однієї родини. Імбир володіє антибактеріальною та протизапальною дією й допомагає уникнути хронічного запалення.
 • Фрукти та овочі (від 400 грамів на день).  В зимовий період можна вживати термічно оброблені овочі аби уникнути здуття кишківника. Фрукти містять у собі речовини, що допомагають у боротьбі із вільними радикалами.

Обстежуйте свій організм, не допускайте хронічних

Запалень

Ось найважливіші пункти:

Рання діагностика  — більші шанси побороти хворобу. Пухлини, що діагностуються на 1 та 2 стадіях, легше піддаються лікуванню й хірургічному видаленню. Тому раз на рік треба обов’язково проходити такі процедури:

 • загальний аналіз крові, біохімія, ліпідограма, аналіз на гомоцистеїн, С-реактивний білок, гормони
 • аналіз сечі на солі та схильність до утворення каменів
 • УЗД органів (щитовидна залоза, нирки, печінка, підшлункова, печінка, жовчний міхур)
 • аналіз на інфекції, що передаються статевим шляхом
 • стоматолог, чистка зубів, видалення карієсу
 • ПАП-тест для жінок на виявлення раку шийки матки
 • дихальний тест на хелікобактер.

Якщо у вас є хронічні хвороби — контролюйте їх. Не давайте затяжним запаленням можливість розвинутись. Тому що запалення —  це джерело вільних радикалів, які можуть пошкоджувати ДНК та провокувати клітини до раку.

Дізнайтеся про свою генетику, перевірте схильність до раку

Розвиток онкології — це складний молекулярний процес, який залучає сотні генів. Іноді лише мутація в одному гені здатна вплинути на розвиток раку. До прикладу, наявність мутації у гені p53 вказує на схильність до будь-якого типу раку. А от мутації у генах BRCA впливають саме на рак молочної залози. При наявності ризикових алелей, ймовірність захворіти становить 80%. Також, ген MTHFR, який задіяний у фолатному циклі, може впливати на процес канцерогенезу. Людина, яка знає свою генетику, більш відповідально обиратиме, що їсти, і як часто відвідувати лікаря.

Проаналізуйте свій рід, на що хворіли ваші дідусі й бабусі

Якщо наразі ви не маєте змоги провести генетичний тест, то зверніться до свого родинного дерева: проаналізуйте, хто з ваших родичів хворів на рак. Так ви будете знати слабкі й сильні місця у здоров’ї свого роду, та на що варто звертати увагу. На щастя, ми живемо в час, коли регулярний скринінг дозволяє виявити онкологію на ранніх етапах, ще до прояву хвороби.

Спробуйте періодичне голодування

Голод — один із найпростіших засобів, що запускає аутофагію у нашому організмі. Це процес очищення клітин від відпрацьованих білків й іншого непотрібного біоматеріалу. Зараз все більше популярності набирає Intermittent fasting — підхід до голодування, який походить із Силіконової долини. В чому його суть? Ви їсте лише певний проміжок часу, а в інший — лише п’єте воду. Наприклад, із 12.00 до 20.00 ви їсте й набираєте свій денний калораж, а інші 16 годин — нічого не їсте. За цей час у вас має початися процес катаболізму (процес розпаду складних речовин на прості), та як наслідок — запуск аутофагії. Під час аутофагії ракові клітини страждають найбільше, оскільки вони потребують енергії для поділу. Голод для них є вбивчою силою. Однак слід пам’ятати, що до голодування є певні протипоказання, тож краще цей підхід узгодити із вашим лікарем.

З турботою про людей сімейний лікар Ігор Сеник